Aktualny kurs akcji:
publikacja ESG

Głos Śnieżki w gronie ekspertów ESG

Podstawą do wdrażania wszelkich zmian w organizacji jest edukacja i dobra komunikacja. Wobec czekających firmy zmian w sprawozdawczości z zakresu zrównoważonego rozwoju to właśnie budowanie świadomości wśród menedżerów i pracowników będzie odgrywało kluczową rolę. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzieliły się ekspertki Śnieżki.

Sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju będzie już od 2024 roku nowym obowiązkiem dla wielu polskich firm. Docelowo w oparciu o nowe unijne standardy raportować będzie kilka tysięcy polskich firm. Zmieni to nie tylko sposób, ale i zakres komunikacji, która obok wyników finansowych obejmie m.in. szereg wskaźników i informacji dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.

W raporcie autorstwa dotrelations „Odpowiedzialność społeczna a odpowiedzialność komunikacyjna. ESG w strategii komunikacji firm” swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się praktycy z wielu branż. Nie mogło zabraknąć także ekspertek Śnieżki: Aleksandry Małozięć, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i ESG w Śnieżce SA oraz Barbary Kokoszki-Bugli, manager ds. ESG.

W artykule „ESG bez komunikacji nie może się udać” Aleksandra Małozięć podzieliła się historią stopniowego wprowadzania menedżerów i pracowników Śnieżki na wszystkich szczeblach w nową tematykę zrównoważonego rozwoju. Istotna w Śnieżce była i wciąż jest edukacja, której proces opracowali specjaliści zajmujący się w spółce tematyką ESG. Dzięki zdobywaniu wiedzy stopniowo pogłębiana jest świadomość wszystkich pracowników, która pozwala zrozumieć cele Śnieżki w poszczególnych obszarach ESG. Komunikacja strategicznych celów ma miejsce tak wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby korzystało z niej szerokie grono interesariuszy spółki. Komunikacja w Śnieżce jest ściśle związana z charakterem i działalnością firmy, dlatego strategię promowało hasło „Zielony ma znaczenie”.

Obszar ESG, z całą jego dynamiką zmian regulacyjnych, to ogromna dawka nowej wiedzy, nawet z perspektywy zajmujących się tą dziedziną ekspertów. Jeśli zatem chcemy realnie go wdrażać powinniśmy przekładać język mówienia o ESG na perspektywę naszych ludzi, pokazując im w pierwszej kolejności to, na co sami mają wpływ. Taka perspektywa „ja i ESG” z kolei pozwoli naszym pracownikom lepiej rozumieć „wielkie cele firmy”.

Aleksandra Małozięć Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i ESG

Barbara Kokoszka-Bugla przedstawiła case study wewnętrznej akcji pod nazwą „Nie mieszaj!”, realizowanej w spółkach FFiL Śnieżka SA i Śnieżka Trade of Colours sp. z o.o. Istotną jej częścią była edukacja pracowników, oparta na komunikacji prowadzonej wieloma kanałami. Dzięki niej w firmie wdrożono skuteczną segregację odpadów. Akcja nie tylko efektywnie wspiera segregację odpadów, lecz także przynosi wymierne oszczędności.

„Duże zaangażowanie pracowników w akcję „Nie mieszaj!” pozwoliło zredukować ilości odpadów komunalnych przekazywanych na składowiska odpadów o 59%. To wynik prawie dwa razy lepszy niż zakładaliśmy na początku akcji” – mówi Barbara Kokoszka-Bugla.

O raporcie

Raport „Odpowiedzialność społeczna a odpowiedzialność komunikacyjna. ESG w strategii komunikacji firm” został przygotowany przez agencję dotPR we współpracy z partnerami. Zawiera wypowiedzi 32 ekspertek i ekspertów, wnioski z autorskiego badania oraz badania i analizy partnerów merytorycznych. Całość uzupełniają materiały systematyzujące podstawową wiedzę o ESG. Publikacja dostępna jest pod linkiem https://esg-insights.pl