Aktualny kurs akcji:

Grupa Śnieżka na III ESG Forum w Warszawie

III ESG Forum zorganizowane w dniach 11-12 września w Warszawie przez redakcję Pulsu Biznesu to jedno z ważnych wydarzeń tej jesieni w tematyce odpowiedzialnego biznesu. W tegorocznej edycji, podczas której praktycy zrównoważonego rozwoju dyskutowali o wyzwaniach, jakie w tym zakresie stoją przed biznesem, nie zabrakło reprezentacji Grupy Śnieżka.

Podczas minionego ESG Forum nasze reprezentantki: Izabela Chmiel, Corporate Governance Officer, oraz Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. ESG i Komunikacji Korporacyjnej, podzieliły się  doświadczeniami Śnieżki w tworzeniu i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Grupy w prezentacji Zrównoważony ład korporacyjny.

Konferencja, która miała miejsce w dniach 11-12 września w Warszawie, zgromadziła liderów i ekspertów wielu branż, którzy omawiali wyzwania związane z wdrażaniem działań ESG (Environmental, Social, Governance) w firmach. Zagadnienia z tego obszaru budzą duże zainteresowanie wśród przedstawicieli biznesu, ponieważ obowiązek raportowania zagadnień dotyczących zrównoważonego rozwoju z roku na rok będzie obejmował kolejne firmy.  To wymaga nie tylko dostosowania działań operacyjnych, ale także zaangażowania w długoterminowe i zrównoważone praktyki.

Ekspertki Grupy Śnieżka, Izabela Chmiel oraz Aleksandra Małozięć, podczas prezentacji Zrównoważony ład korporacyjny, szczegółowo omówiły podejście firmy do wdrażania strategii ESG w odniesieniu do rynkowych praktyk i wymogów. Prelegentki zaprezentowały kluczowe kroki oraz wyzwania napotkane podczas procesu wdrażania strategii i codziennej pracy z nią.

Opracowywanie Strategii Zrównoważonego Rozwoju w Śnieżce rozpoczęto od audytu posiadanych dokumentów i prowadzonych aktywności związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jego celem było poznanie fundamentów, na których możliwe będzie budowanie działań ESG w Śnieżce, oraz wskazanie obszarów wymagających rozwinięcia z perspektywy środowiskowej, społecznej i zarządczej. Jak wskazywały prelegentki, audyt pomógł zidentyfikować zarówno istniejące mocne strony, jak i obszary wymagające dalszej pracy.

Następnie przeprowadzono badanie interesariuszy. Na podstawie tych dwóch kroków – audytu i badania – zmapowano kluczowe obszary ESG dla Śnieżki. To z kolei pozwoliło zbudować tzw. matrycę istotności, priorytetyzującą kluczowe zagadnienia ESG z punktu widzenia interesariuszy oraz wpływu na biznes. Te działania rozpoczęte w 2021 roku pozwoliły zdefiniować strategię, opublikowaną pod koniec roku 2022. Dzięki jej posiadaniu praca z obszarem ESG w dobie nowych regulacji unijnych jest dla Śnieżki działaniem ewolucyjnym, a nie rewolucją.

Przystępując do prac nad strategią, jako spółka giełdowa posiadaliśmy wiele wymaganych z perspektywy ESG dokumentów, a część z nich wdrożyliśmy jeszcze w 2017 roku na gruncie dyrektywy NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Kluczowym krokiem była aktualizacja i rozwinięcie istniejących już polityk, zanim przystąpiliśmy do pracy nad nowymi dokumentami w kolejnych obszarach. Ważne, aby takie dokumenty nie były jedynie formalnością, lecz realnym odzwierciedleniem działań firmy. Audytorzy zwracają szczególną uwagę na sposób realizacji polityk oraz ich efekty.

Izabela Chmiel Corporate Governance Officer, Grupa Śnieżka

Wśród nowych dokumentów, które powstały na gruncie strategii ESG Śnieżki, znalazły się m.in. Polityka Klimatyczna i Kodeks Dostawcy opracowane zgodnie z najlepszymi praktykami ładu korporacyjnego oraz standardami CSRD. W ramach prezentacji ekspertki poświęciły szczególną uwagę zarządzaniu realizacją strategii ESG i pracy z jej wskaźnikami oraz monitorowaniu postępów w tym zakresie w Grupie Śnieżka. Dobór kluczowych wskaźników niezbędnych do skutecznego monitorowania działalności firmy jest istotnym krokiem w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, równie ważnym jak przypisanie odpowiedzialności i współpraca interdyscyplinarnego zespołu na poziomie całej firmy.

Dziś na rynku bardzo dużo mówi się o samym procesie raportowania ESG. Aby jednak raport w pełni pokazywał model biznesowy firmy i budował realną opowieść o niej, niezbędne jest podejście strategiczne. W Śnieżce strategia ESG jest zespolona ze strategią biznesową, co pozwala na budowanie płynnej narracji o całym biznesie. Rzetelne prowadzenie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy na poziomie całej firmy i tak też do tego procesu pochodzimy. Każdy wskaźnik naszej strategii jest zarządzany i raportowany przez eksperta z danego obszaru biznesowego. Za strategią zrównoważonego rozwoju i za każdym naszym raportem stoi kilkudziesięcioosobowa grupa naszych pracowników, bez których realizacja strategii „Zielony ma znaczenie” i publikacja wynikających z niej raportów nie byłaby możliwa.

Aleksandra Małozięć Dyrektor ds. ESG i Komunikacji Korporacyjnej, Grupa Śnieżka

W trakcie prezentacji omówiono także wyzwania związane z raportowaniem ESG w kontekście globalnym. Prelegentki omówiły między innymi jak zbudować efektywną strukturę raportowania, która synchronizuje działania na poziomie lokalnym i globalnym, zgodną z nowymi wymogami unijnymi. W grupach kapitałowych, takich jak Śnieżka, istotną rolę odgrywają koordynatorzy odpowiedzialni za pozyskiwanie danych z różnych spółek. Ważne jest również zapewnienie standaryzacji danych i ich wiarygodności, co często wiąże się z atestacją źródłowych informacji, takich jak faktury.

Podczas III ESG Forum ekspertki podzieliły się wiedzą i doświadczeniem Grupy Śnieżka w pracy nad standaryzacją i synchronizacją raportowania ESG zgodnie z wymogami CSRD, co potwierdza zaangażowanie naszej firmy w transparentność i odpowiedzialność. Proces raportowania, choć czasochłonny i wymagający, jest istotnym elementem budowania zrównoważonej przyszłości firmy i jej interesariuszy.