Aktualny kurs akcji:

Śnieżka niezmiennie w krajowej czołówce firm inwestujących za granicą

Śnieżka uplasowała się na 21. miejscu rankingu Największych Polskich Prywatnych Inwestorów za Granicą przygotowanego przez redakcja miesięcznika „Forbes”. Spółka utrzymała lokatę objętą po zeszłorocznym zakupie większości udziałów węgierskiego producenta farb, Poli-Farbe.

Obecna pozycja Śnieżki na arenie międzynarodowej to wynik wieloletniego rozwoju i dogłębnego poznania specyfiki poszczególnych rynków zagranicznych. Pozostaje niezachwiana mimo pandemii, która znacząco odbiła się na kondycji wielu firm i całej gospodarki. Pierwsze wyjście Śnieżki poza Polskę miało miejsce ponad 20 lat temu, kiedy uruchomiono zakład produkcyjny na Ukrainie. W kolejnych latach spółka ponownie skierowała się na wschód, otwierając w 2003 roku fabrykę na Białorusi.

Przełomową inwestycją, która obecnie ma największy wpływ na poziom sprzedaży zagranicznej Śnieżki, było połączenie sił z Poli-Farbe Vegyipari Kft. W maju 2019 roku Śnieżka nabyła 80% jego udziałów. Integracja z węgierską spółką przebiega szybciej, niż pierwotnie planowano.

Przejęcie dominującego pakietu w węgierskiej spółce Poli-Farbe, która jest jednym z liderów na tamtejszym rynku farb dekoracyjnych, było największą inwestycją kapitałową w historii Śnieżki, otwierającą nowy rozdział w działalności naszej Grupy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak szybko i sprawnie przebiega proces integracji tej spółki i jak duży jest potencjał biznesowy tej inwestycji na kolejne lata.

Piotr Mikrut prezes zarządu FFiL Śnieżka SA

Wartość aktywów zagranicznych Śnieżki wyliczona przez autorów rankingu wyniosła 413 mln zł, co oznacza wzrost o 173 mln zł w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.

Obecnie Śnieżka posiada 7 zakładów produkcyjnych. Cztery są zlokalizowane w Polsce (w Brzeźnicy, Lubzinie, Pustkowie w woj. podkarpackim oraz w Radomiu),a trzy za granicą: na Węgrzech (Bócsa),Ukrainie (Jaworów) i Białorusi (Żodino k. Mińska). Wytwarza się w nich rocznie około 190 mln kg różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej. We wszystkich spółkach należących do Grupy Kapitałowej Śnieżka jest zatrudnionych ponad 1 400 pracowników.

Lista Największych Polskich Prywatnych Inwestorów za Granicą to zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa redakcji magazynu „Forbes”. W rankingu uwzględnionych jest 25 przedsiębiorstw. Pozycja w rankingu zależy od wartości aktywów ulokowanych poza Polską, należących do największych rodzimych przedsiębiorstw. Zestawienie nie uwzględnia przychodów osiąganych na działalności eksportowej prowadzonej z Polski.