Aktualny kurs akcji:

Kolorowy oddział od Śnieżki w Busku-Zdroju

Poczucie bezpieczeństwa i optymizm przyspieszają powrót chorego dziecka do zdrowia. Dzięki niezwykłej akcji „Dziecięcy świat w kolorach”, mali pacjenci Buskiego Szpitala Dziecięcego „Górka” będą mogli zapomnieć o chorobie i trudach leczenia. Ściany jednego z oddziałów zapełniły się radosnymi malunkami, przedstawiającymi kolorowe koniki i kucyki. Uroczyste otwarcie jednostki po metamorfozie odbyło się 25 lutego 2014 roku.

Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka”  im. dr Szymona Starkiewicza w Busku-Zdroju został odmalowany dzięki akcji społecznej „Dziecięcy świat w kolorach” realizowanej od 9 lat przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Dzięki nowym, ciepłym kolorom ścian i barwnym obrazom, wykonanym przez współpracującą z Śnieżką artystkę, oddział przeszedł niezwykłą metamorfozę. W barwnym kolorystycznym przekazie, jaki niosą ze sobą efekty naszej akcji, poza stroną wizualną, istotny jest też fakt, że bajkowa przestrzeń pomaga odwrócić uwagę dzieci od cierpienia i ułatwia im zniesienie rozłąki z domem, co w przypadku oddziału o charakterze rehabilitacyjnym ma szczególnie istotne znaczenie.

Aleksandra Małozięć przedstawicielka FFiL Śnieżka SA

Pozytywne zdanie o akcji mają także władze szpitala.

Kolorowe wnętrza mają bardzo duży wpływ na proces powrotu do zdrowia. Szczególnie w przypadku naszego szpitala, gdzie pacjenci przebywają średnio od 4 do 6 tygodni. Dzięki akcji Oddział jest estetyczny i czysty.

Jadwiga Karcz dyrektor Szpitala "Górka"

Na ścianach placówki pojawiły się, stworzone przez artystkę-malarkę Joannę Jeleniewską, kolorowe obrazy przedstawiające bajkowe koniki i kucyki. Zwierzęta te symbolizują wolność, siły witalne, ruch oraz pomoc, a więc wartości bezpośrednio związane z losem małych pacjentów, którzy są leczeni na oddziale.– Jestem babcią, moja wnuczka bardzo lubi kucyki, dlatego w momencie, gdy artystka zaproponowała taką tematykę bez wahania zgodziłam się – dodaje Jadwiga Karcz. Barwne ilustracje przypadły do gustów również małym pacjentom i ich rodzicom: – Efekty malowania od razu rzucają się w oczy. Przed remontem było tu szaro i pusto. Teraz oddział jest zupełnie innym miejscem – mówi mama małego Igora. Motyw kucyków z buskiego oddziału pojawi się także w ilustrowanej książeczce dla dzieci, która już wkrótce zostanie wydana przez FFiL Śnieżka SA.

W uroczystym spotkaniu, które odbyło się 25 lutego br. wzięli udział mali pacjenci, ich rodzice, władze szpitala, przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów oraz władze samorządowe: Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, Wiceprzewodniczący Rady Miasta: Stanisław Walasek i Bogdan Błaszczyk oraz przedstawiciele Uzdrowiska Busko-Zdrój SA: Prezes Wojciech Legawiec oraz Dyrektor ds. Lecznictwa Elżbieta Trybuch.

Obecni na spotkaniu goście byli pozytywnie zaskoczeni efektami akcji.

W szpitalu ważne jest nie tylko leczenie, ale także atmosfera i sposób podejścia do pacjentów. Namalowane na oddziale obrazki mają olbrzymi wpływ na samopoczucie przebywających tam dzieci. Dlatego uważam, że organizator akcji trafił w dziesiątkę.

Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski

Podobnego zdania jest Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój SA.

Śnieżka wykorzystuje swoje produkty po to, aby odnawiać i przystrajać obrazami ściany dziecięcych oddziałów. To miłe dla przebywających tam dzieci, które często są zdezorientowane pobytem poza domem, z dala od rodziców. Kolorowe malunki neutralizują stres związany z chorobą.

Wojciech Legawiec prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój SA

Spotkanie obfitowało w kolorowe atrakcje zarówno dla małych pacjentów, jak i osób zgromadzonych na uroczystości. Dzieci przebywające na oddziale otrzymały od firmy upominki, odwiedził je również kolorowy animator, który puszczał bańki mydlane oraz rozdawał baloniki w kształcie zwierzątek. Mali pacjenci pod nadzorem nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych, przygotowali z kolei poświęcone tematyce przyjaźni.

Kolejny remont w ramach akcji „Dziecięcy świat w kolorach” rozpocznie się już wkrótce.