Aktualny kurs akcji:

Barwy Śnieżki na szczecińskim oddziale

Dziecięcy oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej, poza pacjentami, od kilku tygodni gości także ekipę remontową, która powoli zamienia jego szare przestrzenie w radosny świat kolorów. Wszystko to za sprawą realizowanego przez Śnieżkę programu społecznego „Dziecięcy świat w kolorach”, na mapie którego tym razem znalazł się Szczecin.

Dziecięcy Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie to już 13-ste miejsce na mapie społecznego programu Śnieżki. „Zamieniamy smutek w radość” – zgodnie z tym hasłem Śnieżka remontuje i koloruje kolejne szpitale w całej Polsce.

Trwający od sierpnia remont szczecińskiego oddziału obejmuje malowanie sal szpitalnych, dwóch korytarzy, a także remont dwóch łazienek. Jedną z nich, we współpracy ze szpitalem, udało się stworzyć od podstaw. Wyłączone z użytkowania pomieszczenie zostało na nowo zaprojektowane i już wkrótce będzie służyło pacjentom z mukowiscydozą, którzy dotąd korzystali ze wspólnej łazienki  z dziećmi z oddziału zakaźnego. Zakończenie prac jest planowane na koniec października. Już teraz gołym okiem dostrzec można, jak wiele radości wniosły do szpitalnych sal pozytywne śnieżkowe kolory, które zastąpiły szare, zimne barwy.
Malowanie oddziałów szpitalnych zawsze wiąże się z pomocą najmłodszym  i z wprowadzaniem do ich świata kolorów. Takie działania mają również ważne znaczenie psychologiczne – w przyjaznych przestrzeniach dzieci mogą poczuć się bezpieczniej, co pomaga im łatwiej znieść rozłąkę  z najbliższymi i szybciej wrócić do zdrowia.

Pacjenci remontowanego oddziału zakaźnego to często dzieci spędzające długie dni  w jednoosobowych salach, które na czas leczenia stają się ich drugim domem. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im przyjaznych warunków leczenia. Jak podkreśla Anna Szymaszek, Specjalista ds. Public Relations Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S. A., szczeciński remont, to szczególne wyzwanie także z innego powodu:

Tym razem, poza „zwyczajnym malowaniem” pojawił się jeszcze jeden ważny dla nas aspekt. Dzięki współpracy ze szpitalem udało się, w sąsiedztwie oddziału zakaźnego, wyremontować dodatkową przestrzeń, z której korzystają pacjenci z mukowiscydozą. Odnowiony korytarz i na nowo tworzona łazienka sprawią, że szpitalne wnętrza będą nie tylko kolorowe, ale i komfortowe. Jest to istotne zwłaszcza dla pacjentów z mukowiscydozą, którzy w szpitalu spędzają sporą część swojego życia.

Anna Szymaszek Specjalista ds. Public Relations Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S. A

Na oddziale trwają ostatnie prace remontowe. Na odświeżonych i nowo pomalowanych ścianach pojawiają się baśniowe postaci wykonywane przez szczecińskich artystów ze Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Postaci zostały zaprojektowane na motywach twórczości znanej  malarki – Wiesławy Burnat, której prace przepełnia magia i niezwykła atmosfera baśniowego świata. Zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala nie kryją radości z metamorfozy oddziału.

W radosnych barwach nie tylko pacjenci poczują się lepiej. Dzieci z ciekawością przyglądają się postępom prac. Od kiedy na ścianach zaczęły gościć pierwsze baśniowe postaci, radość pacjentów jest coraz większa. Z niecierpliwością czekamy na finał.

Walentyna Chlebcewicz-Szuba dr nauk med. Ordynator Oddziału Dziecięcego

Oficjalne otwarcie oddziału w nowych barwach nastąpi pod koniec listopada.

„Dziecięcy świat w kolorach” to realizowany przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka S. A. autorski program społeczny, w ramach którego szpitalne oddziały dziecięce zyskują nową kolorystykę. Dzięki programowi, od 2005 roku pomalowano oddziały m.in. w takich miastach jak: Rzeszów, Dębica, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin i Katowice.