Branża producentów farb i lakierów w Polsce i całej Europie dostosowuje się do wymogów prawodawstwa UE, które wymaga m.in. znacznego zmniejszania ilości substancji biobójczych w wyrobach czy rezygnacji z części dotychczas stosowanych biocydów. Na zmiany w tym kierunku największy wpływ w ostatnich latach miały regulacje: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2020/182 oraz Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2018/1480. Wiadomo też, że w przyszłości takich regulacji będzie jeszcze więcej.
Obok dbałości o wypełnianie bieżących wymogów prawodawców obserwuje się wzrost wymogów rynku. Zrównoważony rozwój producentów staje się na nim coraz istotniejszą wartością, co wiąże się z rosnącymi oczekiwaniami względem odpowiedniej certyfikacji i wypełniania norm środowiskowych i bezpieczeństwa. Cel jest klarowny – produkty mają w jeszcze mniejszym stopniu wpływać na otoczenie.
Trendy te wymagają odpowiedniego przygotowania po stronie producentów wyrobów farbiarskich czy chemii budowlanej. Wiąże się to z dostosowaniem do zachodzących już zmian, a także z przewidywaniem tych, które dopiero przed nami. Tutaj kluczowa jest elastyczność procesów zapewnienia jakości oraz badań i rozwoju. W ostatnich latach zaplecze naukowe w tym kierunku rozbudowała giełdowa Śnieżka.